Will You Pay More Just for the Brand?
In this very simple and fun exercise, students have to choose between two identical products – but one has the advantage of a very strong brand versus an unknown brand – will your students pay more just for the brand and why?
Will You Pay More Just for the Brand? Review the Teaching Activity